Category

اصغر فرهادی

جملات قصار اصغر فرهادی

تلاش نکردم فیلم تلخ بسازم چرا که خود قصه، لحنش را به من می‌گوید؛ بنابراین فیلممان تلخ است اما فیلمساز تلخ‌اندیشی نیستم چرا که این دو موضوع از یکدیگر قابل تفکیک هستند.

جملات قصار اصغر فرهادی

هر روز با من مصاحبه می‌کنند. این کار برای من از فیلمسازی دشوارتر است، زیرا سئوال‌ها در یک زمان کوتاهی به وجود می‌آیند. پاسخ‌هایی که من می‌دهم ممکن است بیانگر تمام آنچه که می‌خواهم بگویم نباشند.

جملات قصار اصغر فرهادی

من فکر نمی‌کنم که ایران از افسردگی عمیق‌تری نسبت به کشورهای دیگر رنج می‌برد. در عین حال، اگر ایران امروز را با چند سال پیش مقایسه کنم، به نظر می‌رسد که حال ایرانی‌ها خوب نیست. اما آنها عقب‌نشینی نکردند. همچنان کسانی هستند که در امید فردایی بهتر مبارزه می‌کنند. من این کلیشه که ایرانی‌ها را مردمی منفعل نشان می‌دهد، که هرچیزی به آنها تحمیل شود را می‌پذیرند، دوست ندارم. چیزی که امروزه شاهد آن هستیم مرحله گذار اجباری است. اما همه این انرژی از دست نخواهد رفت.

جملات قصار اصغر فرهادی

خطوط قرمز در ایران کم نیستند. آنها دو دسته‌اند. آنهایی که بیرونی‌اند و قابل مشاهده و آنهایی که درونی شده‌اند. خطوط قرمزی که توسط سیستم تعیین شده و به قدرت، جامعه و اعتقادات مربوط‌ند، لزوماً روشن و تعیین شده نیستند و از امروز به فردا تغییر می‌کنند، مثل هوای پاریس. اما خطوط قرمز دیگری وجود دارد که شما از آن آگاه نیستید، آنها با شما بزرگ شده‌اند. آنها خطرناک‌تر و قوی‌تر هستند چرا که کسی به آنها اشاره نمی‌کند و یا آنها را نشانه نمی‌گیرد. عبور از قوانین تعیین شده توسط سیستم امکانپذیر نیست و شما باید به آن احترام بگذارید، اما حداقل می‌توانید هوشیار باشید که محدودیت‌هایی که در وجود خودتان دارید بر شما مستولی نشوند. وظیفه یک هنرمند مبارزه با این ضابطه‌های درونی شده است.

جملات قصار اصغر فرهادی

سینما مسابقه وزنه‌برداری نیست که تلاش کنید روی سکوی اول بایستید یا دوم. بحث اینکه بخواهید و تصمیم بگیرید در ایران اولین باشید یا بیرون از ایران جزو یکی از اولین‌ها، انتزاعی است و هیچ فیلمسازی نمی‌تواند مدعی شود که پیش از ساخت فیلمش چنین تصمیم و انتخابی داشته. آنچه برای من خوشایند است این است که استقبال مردم، منتقدان و کارشناسان سینمایی از این فیلم‌ها کم و بیش شبیه هم بوده. چه در داخل، چه بیرون از ایران.

© 2019 طالبوف — Powered by WordPress

Theme by Anders NorenUp ↑